Vírusvédelem

A számítógép számítógépes vírussal vagy más rosszindulatú programmal, történő fertőzése súlyos biztonsági kockázat.

A szolgáltatás keretein belül elérhető szoftver célja, hogy elkerülhető legyen az Egyetem informatikai rendszereinek a vírusfertőzése, illetve ha esetlegesen egy nem védett eszközön a vírusfertőzés már megtörtént, akkor lehetővé váljon az okozott károk minimalizálása.

Vírusfertőzés észlelése esetén az ISZK a fertőzött rendszert (rendszereket) az egyetem hálózatáról előzetes figyelmeztetés nélkül leválaszthatja. Vírusfertőzés észlelése esetén az ISZK telefonos és/vagy email tanácsadással segítséget nyújt. A felhasználóknak megadja az egyetemi dolgozók és hallgatók számára hozzáférhető víruskereső program letöltési helyét és a hozzáférés módját.

A felhasználók által észlelhető vírusfertőzésre utaló jelek:

• A processzor terhelés indokolatlanul 100% körüli
  • Egy vagy több alkalmazás elindítás után rögtön leáll, vagy el sem indul
  • Aktív internetes kapcsolat esetén annak ellenére észlelhető hosszan tartó aktív forgalom, hogy azt megelőzően nem volt kezdeményezve semmiféle művelet (pl.: letöltés, levélküldés)
  • „Bejelentkezik” a vírus (pl.: egy üzenetet ír ki a képernyőre)
  • Ha a gép gyakran lefagy vagy váratlanul újraindul
  • Szokatlan hibaüzenetek, jelenségek a képernyőn
  • A futtatható fájlok mérete növekszik (fájlvírus épült hozzájuk)
  • Fájlok tűnnek el vagy ismeretlen fájlok jelennek meg (pl. szokatlan kiterjesztések)
  • A tárak szabad kapacitása drámaian lecsökken
  • A gép lelassul, használata nehézkessé válik
  • Nem megmagyarázható dátumváltozások